PCL200C-BA
Mfr.Part #
PCL200C-BA
Description
CBI LED T-1 3/4 5MM RIGHT ANGLE
Wavelength - Peak :
583nm
Series :
PCL200C
Luminous Intensity :
16.0 mcd
Terminal Pitch :
2.54mm
Lens Type :
Diffused
Millicandela Rating :
16mcd
Color :
Amber
Viewing Angle :
60°
Lens Size :
5mm T-1 3/4
Published :
Overall Height :
8.25mm
Current :
20mA
Datasheets
PCL200C-BA
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING