PCL1254-BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCL1254-BA
Manufacturer
Visual Communications Company, LLC
Description
CBI LED T-1 3MM 4 LED ARRAY RIGH
Manufacturer :
Product Category :
Viewing Angle :
60°
Configuration :
4 Wide
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Overall Height :
6.8mm
Number of Terminations :
8
Luminous Intensity :
14.0 mcd
Lens Size :
3mm T-1
T-code :
T-1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Wavelength - Peak :
583nm
Current :
20mA
Color :
Amber
Millicandela Rating :
14mcd
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED ARRAY
Lens Type :
Diffused
Series :
PCL1254
Packing Method :
Bulk
Surface Mount :
No
Lens Style :
Round with Domed Top
Mounting Feature :
RADIAL MOUNT
Number of Functions :
4
Terminal Pitch :
2.54mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
PCL1254-BA
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING