PCF0805-12-40K2BT1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCF0805-12-40K2BT1
Manufacturer
TT Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 40.2KOHM 0.1% 1/10W 0805
Stock
950
In Stock :
950
Manufacturer :
TT Electronics
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Film
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE, PRECISION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
0805
Mounting Feature :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Published :
2015
Tolerance :
±0.1%
Series :
PCF - Precision
Temperature Coefficient :
±10ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
40.2kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Cut Tape (CT)
Construction :
RECTANGULAR
Height :
660.4μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
100V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
TT Electronics PCF0805-12-40K2BT1
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, PCF - Precision Series, Metal Film, 40.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE ARRAY GP 100V 200MA 4SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD
    DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD