PCC36SFBN
Mfr.Part #
PCC36SFBN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Length :
91.4mm
Height :
2.54mm
Width :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.220 5.58mm
Through Hole
Overall Contact Length :
0.638 16.21mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
PCC36SFBN
Sullins Connector Solutions PCC36SFBN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 36-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height