PCC36SFAN
Mfr.Part #
PCC36SFAN
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Overall Contact Length :
0.538 13.67mm
Width :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Length :
91.4mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
Height :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Datasheets
PCC36SFAN
Sullins Connector Solutions PCC36SFAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 36-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height