PCC36SBAN
Mfr.Part #
PCC36SBAN
Description
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
Width :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Published :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Height :
3.56mm
Length :
91.4mm
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
PCC36SBAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 36-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height