PCC36SAAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCC36SAAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Current Rating (Amps) :
3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Type :
Male Pin
Reliability :
COMMERCIAL
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Material :
Plastic
Mounting Type :
Through Hole
Shrouding :
Unshrouded
Height :
2.54mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish - Post :
Tin
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Color :
Black
Length :
91.4mm
Number of Positions :
36
Reference Standard :
UL
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Style :
Board to Board or Cable
Connector Type :
Header, Breakaway
Mount :
Through Hole
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Published :
Width :
2.54mm
Number of Conductors :
ONE
Plating Thickness :
30μin
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions Loaded :
All
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
1
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Shape :
Square
Number Of PCB Rows :
1
Datasheets
PCC36SAAN
Sullins Connector Solutions PCC36SAAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 36-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height