2AF1105F001-0-H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2AF1105F001-0-H
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN RECEPT 110POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Hard Metric, Standard
Number of Rows :
5
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Additional Feature :
Unshielded
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Resistance :
10000000000Ohm
Packaging :
Tube
Pitch :
0.079 2.00mm
Contact Material :
Bronze
Withdrawl Force-Min :
.139 N
Length - Termination :
0.118 inch
Number Of PCB Rows :
5
Published :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Termination :
Press-Fit
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
1A
Body Length or Diameter :
1.969 inch
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Reliability :
COMMERCIAL
Body Breadth :
0.48 inch
Number of Positions :
110
PCB Contact Row Spacing :
2.0066 mm
Connector Style :
A 22
ECCN Code :
EAR99
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Feature :
Board Guide
Lead Free :
Contains Lead
Contact Resistance :
70mOhm
Body/Shell Style :
PLUG
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Housing Material :
Plastic
Contact Finish :
Gold
Plating Thickness :
30μin
Mating Contact Row Spacing :
0.079 inch
Total Number of Contacts :
110
Reference Standard :
UL, CSA
Connector Usage :
CompactPCI
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Number of Conductors :
ONE
Datasheets
2AF1105F001-0-H
Sullins Connector Solutions 2AF1105F001-0-H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN HEADER 154POS 2MM PRESS-FIT
  • TE Connectivity
    2MM HM C 77POS M 3.7MM
  • TE Connectivity
    2MM HM A 154POS M 3.7MM
    2MM HM B22 154POS M 3.7MM