PCAN1206E1750BST5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PCAN1206E1750BST5
Manufacturer
Vishay
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 175 OHM 0.1% 2W 1206
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
2W
Series :
PCAN
Power (Watts) :
2W
Resistance :
175Ohms
Factory Lead Time :
26 Weeks
Height :
457.2μm
Composition :
Thin Film
Height Seated (Max) :
0.018 0.46mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
155°C
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6002mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Published :
Length :
3.2004mm
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
PCAN1206E1750BST5
Vishay PCAN1206E1750BST5
PCAN Series, Thin Film, 175Ohms, 2W, ±0.1%, -55°C~155°C