MR04X5102FTL
Mfr.Part #
MR04X5102FTL
Manufacturer
Walsin Technology
Description
RES 51K OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
0.5 mm
Walsin
Length :
1 mm
Subcategory :
Resistors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
Thick Film Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Brand :
Walsin
Power (Watts) :
1/16W
Technology :
Thick Film
Termination Style :
SMD/SMT
Height :
0.35 mm
RoHS :
Details
Series :
MR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
51kOhm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Mounting Style :
PCB Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating :
50 V
Temperature Coefficient :
±100ppm/℃