MLFM15FTC100K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MLFM15FTC100K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
MELF, 0102
Datasheet
Download
Description
RES, MELF, 0102, 100K OHM, 1%, 5
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Rated Temperature :
70
Mounting Feature :
Surface Mount
Package :
Digi-Reel?
Failure Rate :
Ratings :
Product Status :
Active
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.2 mm
Number of Terminals :
2
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Pulse Withstanding
Subcategory :
Resistors
Technology :
Thin Film
Construction :
Cylindrical
Power (Watts) :
0.2W, 1/5W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage Rating :
350 V
Series :
MLFM
Power Rating :
1 W
Product Type :
MELF Resistors
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Length :
5.9 mm
Package / Case :
MELF, 0102
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.2
Application :
High Power
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Size Code :
102
Resistance :
100 kOhms
Package Length :
2.2
Composition :
Thin Film
Supplier Device Package :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
200
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension :
0.043" Dia x 0.087" L (1.10mm x 2.20mm)
Datasheets
MLFM15FTC100K
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MLFM Series, Thin Film, 100 kOhms, 0.2W, 1/5W, ±1%, -55°C ~ 155°C