MBR20L120CT
Mfr.Part #
MBR20L120CT
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 120V TO220
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Package / Case :
TO-220-3
Published :
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
120V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 20A
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Factory Lead Time :
10 Weeks
Supplier Device Package :
TO-220AB
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
20μA @ 120V
Datasheets
MBR20L120CT
Taiwan Semiconductor MBR20L120CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C TO-220-3 Through Hole