IXTU02N50D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTU02N50D
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 200MA TO251
Stock
453
In Stock :
453
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Packaging :
Tube
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 25μA
Configuration :
Single
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
30 Ω @ 50mA, 0V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation :
1.1W
Subcategory :
MOSFETs
DS Breakdown Voltage-Min :
500 V
Operating Mode :
Depletion Mode
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
0.2A
Transistor Polarity :
N-Channel
Rise Time :
4ns
Continuous Drain Current (ID) :
200mA
Pin Count :
3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
FET Type :
N-Channel
Drain-source On Resistance-Max :
30 Ω
JEDEC-95 Code :
TO-251AA
Supplier Device Package :
TO-251
Package Shape :
RECTANGULAR
Transistor Application :
SWITCHING
Height :
6.22 mm
Number of Elements :
1
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Fall Time (Typ) :
4 ns
Polarity/Channel Type :
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
Product Category :
MOSFET
Brand :
IXYS
Package :
Tube
HTS Code :
Turn-Off Delay Time :
28 ns
Base Product Number :
IXTU02
Mounting Style :
Through Hole
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
120pF @ 25V
Case Connection :
DRAIN
Number of Terminations :
3
Factory Lead Time :
24 Weeks
Width :
2.38 mm
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Type :
MOSFET
Terminal Position :
Single
Length :
6.73 mm
Published :
2006
IXYS
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Type :
1 N-Channel
Channel Mode :
Depletion
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Through Hole
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Element Configuration :
Pbfree Code :
yes
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
0.8A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Mount :
Surface Mount :
No
Terminal Form :
ECCN Code :
EAR99
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Power Dissipation-Max :
1.1W Ta 25W Tc
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Series :
RoHS :
Details
FET Feature :
Depletion Mode
Product :
MOSFET Small Signal
Number of Terminals :
Power Dissipation (Max) :
1.1W (Ta), 25W (Tc)
Transistor Element Material :
SILICON
Qualification Status :
Not Qualified
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
200mA Tc
Number of Channels :
1 Channel
Reach Compliance Code :
Compliant
Datasheets
IXTU02N50D
Littelfuse IXTU02N50D
N-Channel Tube 30 Ω @ 50mA, 0V ±20V 120pF @ 25V 500V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
IXTU02N50D Overview
A device's maximum input capacitance is 120pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 200mA for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Single MOSFETs transistor is the voltage at which VDS flows at a specified ID value, wSingle MOSFETs transistorh VGS=500V, and this device has a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage.Its drain current is 0.2A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.A device's turn-off delay time is the amount of time it takes to charge its input capacitance before drain current conduction can begin, which is 28 ns.Its maximum pulsed drain current is 0.8A, which is also its maximum rating peak drainage current.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 500 V.To operate this transistor, you need to apply a 500V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IXTU02N50D Features
a continuous drain current (ID) of 200mA
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 28 ns
based on its rated peak drain current 0.8A.
a 500V drain to source voltage (Vdss)