IXTU01N100
Mfr.Part #
IXTU01N100
Package / Case
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Description
MOSFET N-CH 1000V 100MA TO251
Stock
396
In Stock :
396
EAR99
Voltage - Rated DC :
1kV
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
0.1A
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Supplier Device Package :
TO-251
Vgs (Max) :
±20V
Base Product Number :
IXTU01
Width :
2.38 mm
Length :
6.73 mm
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
24 Weeks
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
0.4A
Fall Time (Typ) :
28 ns
Height :
6.22 mm
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 25μA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100mA Tc
Drain to Source Breakdown Voltage :
1kV
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
6.9nC @ 10V
Mount :
Through Hole
Published :
2001
Continuous Drain Current (ID) :
100mA
Rise Time :
12ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
80 Ω @ 100mA, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
54pF @ 25V
SILICON
Current Rating :
100mA
Power Dissipation-Max :
25W Tc
Turn-Off Delay Time :
28 ns
Number of Pins :
3
Pin Count :
3
Package / Case :
Power Dissipation (Max) :
25W (Tc)
Lead Free :
Lead Free
RoHS :
Details
Power Dissipation :
25W
Case Connection :
DRAIN
HTS Code :
Datasheets
IXTU01N100
Littelfuse IXTU01N100
N-Channel Tube 80 Ω @ 100mA, 10V ±20V 54pF @ 25V 6.9nC @ 10V 1000V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
IXTU01N100 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 54pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [100mA], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=1kV, the drain-source breakdown voltage is 1kV.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device's drain current is 0.1A.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 28 ns.A maximum pulsed drain current of 0.4A is the maximum peak drain current rated for this device.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.In order to operate this transistor, a voltage of 1000V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXTU01N100 Features
a continuous drain current (ID) of 100mA
a drain-to-source breakdown voltage of 1kV voltage
the turn-off delay time is 28 ns
based on its rated peak drain current 0.4A.
a 1000V drain to source voltage (Vdss)