IXTT26N50P
Mfr.Part #
IXTT26N50P
Package / Case
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Description
MOSFET N-CH 500V 26A TO268
Stock
25
In Stock :
25
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Height :
5.1 mm
Transistor Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Position :
Single
Fall Time (Typ) :
20 ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
78A
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Subcategory :
MOSFETs
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
65nC @ 10V
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drain-source On Resistance-Max :
0.23Ohm
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
not_compliant
Brand :
IXYS
Series :
PolarHV™
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Configuration :
Single
Package Shape :
RECTANGULAR
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Application :
SWITCHING
Lead Free :
Lead Free
Product Category :
MOSFET
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
JEDEC-95 Code :
TO-268AA
DS Breakdown Voltage-Min :
500 V
Number of Elements :
1
Product Status :
Active
Power Dissipation-Max :
400W Tc
Power Dissipation :
400W
IXYS
Factory Lead Time :
24 Weeks
Package :
Tube
Type :
PolarHV Power MOSFET
Channel Mode :
Enhancement
Transistor Type :
1 N-Channel
Vgs (Max) :
±30V
Power Dissipation (Max) :
400W (Tc)
JESD-609 Code :
e3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
230m Ω @ 13A, 10V
Supplier Device Package :
TO-268
Width :
16.05 mm
Turn-Off Delay Time :
58 ns
Transistor Polarity :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Type :
MOSFET
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of Channels :
1 Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA
Base Product Number :
IXTT26
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
4
FET Type :
Element Configuration :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
26A Tc
Package / Case :
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Case Connection :
DRAIN
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3600pF @ 25V
FET Feature :
Length :
14 mm
Packaging :
Tube
Published :
2006
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tradename :
PolarHV
Qualification Status :
Not Qualified
Rise Time :
25ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1000 mJ
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Continuous Drain Current (ID) :
26A
Mount :
Number of Terminals :
2
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Datasheets
IXTT26N50P
Littelfuse IXTT26N50P
N-Channel Tube 230m Ω @ 13A, 10V ±30V 3600pF @ 25V 65nC @ 10V 500V TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
IXTT26N50P Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 1000 mJ.The maximum input capacitance of this device is 3600pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 26A.When VGS=500V, and ID flows to VDS at 500VVDS, the drain-source breakdown voltage is 500V in this device.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 58 ns.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 78A.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.To maintain normal operation, it's recommended that the DS breakdown voltage be kept above 500 V.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 500V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
IXTT26N50P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1000 mJ
a continuous drain current (ID) of 26A
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 58 ns
based on its rated peak drain current 78A.
a 500V drain to source voltage (Vdss)