IXTK110N20L2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTK110N20L2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 200V 110A TO264
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Supplier Device Package :
TO-264 (IXTK)
Rise Time :
100 ns
Terminal Position :
Single
FET Feature :
Drain-source On Resistance-Max :
0.024Ohm
IXYS
Packaging :
Tube
Power Dissipation-Max (Abs) :
960 W
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
RoHS :
Details
FET Type :
N-Channel
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation :
960W
DS Breakdown Voltage-Min :
200V
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pin Count :
3
Base Product Number :
IXTK110
Mounting Style :
Through Hole
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
275A
JEDEC-95 Code :
TO-264AA
Power Dissipation (Max) :
960W (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
500nC @ 10V
Product Category :
MOSFET
Tradename :
Linear L2
Number of Elements :
1
JESD-609 Code :
e1
Transistor Polarity :
Transistor Element Material :
SILICON
Published :
Package / Case :
TO-264-3, TO-264AA
Number of Terminations :
3
Transistor Application :
AMPLIFIER
Number of Channels :
1 Channel
Surface Mount :
No
Power Dissipation-Max :
960W Tc
Product Status :
Active
Package Shape :
RECTANGULAR
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
110A Tc
Length :
20.29 mm
Number of Terminals :
Package :
Tube
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
110 A
Height :
26.59 mm
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
28 Weeks
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Reach Compliance Code :
Compliant
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
24m Ω @ 55A, 10V
Case Connection :
DRAIN
Lead Free :
Lead Free
Continuous Drain Current (ID) :
110A
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Avalanche Energy Rating (Eas) :
5000 mJ
Transistor Type :
1 N-Channel
Vgs (Max) :
±20V
Mounting Type :
Through Hole
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Channel Mode :
Enhancement
Width :
5.31 mm
Product Type :
MOSFET
Mount :
Radiation Hardening :
No
Brand :
IXYS
Series :
Linear L2™
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
23000pF @ 25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 3mA
Type :
LinearL2 Power MOSFET
Terminal Form :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
IXTK110N20L2
Littelfuse IXTK110N20L2
N-Channel Tube 24m Ω @ 55A, 10V ±20V 23000pF @ 25V 500nC @ 10V 200V TO-264-3, TO-264AA
IXTK110N20L2 Overview
There is an avalanche breakdown in which energy is applied to the MOSFET to cause it to break down, and this energy is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 5000 mJ.Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 23000pF @ 25V maximal input capacitance.Devices can conduct a maximum continuous current of 3 amps in the drain area, so the continuous drain current (ID) for this device is 110A amps.A device can conduct a maximum continuous current of [110 A] according to its drain current.As far as peak drain current is concerned, its maximum pulsed current is 275A.The DS breakdown voltage should be maintained above 200V to maintain normal operation.To operate this transistor, you will need a 200V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
IXTK110N20L2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 5000 mJ
a continuous drain current (ID) of 110A
based on its rated peak drain current 275A.
a 200V drain to source voltage (Vdss)