IXTA90N075T2
Mfr.Part #
IXTA90N075T2
Description
MOSFET N-CH 75V 90A TO263
Stock
6
In Stock :
6
Power Dissipation-Max :
180W Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
4.83 mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Base Product Number :
IXTA90
Drain-source On Resistance-Max :
0.01Ohm
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
10m Ω @ 25A, 10V
Fall Time (Typ) :
20 ns
Transistor Application :
SWITCHING
Package Shape :
RECTANGULAR
Power Dissipation-Max (Abs) :
180 W
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
54nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
75V
FET Feature :
Channel Mode :
Enhancement
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
EAR99
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
90 A
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Continuous Drain Current (ID) :
90A
1
Terminal Position :
Drain to Source Breakdown Voltage :
75V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation (Max) :
180W (Tc)
Number of Terminals :
Configuration :
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
Rise Time :
28ns
Vgs (Max) :
±20V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
225A
Avalanche Energy Rating (Eas) :
400 mJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Terminal Form :
Gull wing
Turn-Off Delay Time :
35 ns
RoHS :
Details
Width :
9.65 mm
ENHANCEMENT MODE
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
90A Tc
Pbfree Code :
yes
DS Breakdown Voltage-Min :
75 V
Length :
10.41 mm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3290pF @ 25V
Published :
2009
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Power Dissipation :
180W
Series :
TrenchT2™
Datasheets
IXTA90N075T2
Littelfuse IXTA90N075T2
N-Channel Tube 10m Ω @ 25A, 10V ±20V 3290pF @ 25V 54nC @ 10V 75V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA90N075T2 Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 400 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 3290pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 90A. Drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows, with VGS=75V. And this device has 75V drain to source breakdown voltage.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the drain current of this device is 90 A.Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 35 ns.IDM is the maximum rated peak drain current for a power MOSFET, and its maximal pulsed drain current is 225A.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.Single MOSFETs transistor is recommended that the DS breakdown voltage be kept above 75 V in order to maintain normal operation.Operating this transistor requires a 75V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
IXTA90N075T2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 400 mJ
a continuous drain current (ID) of 90A
a drain-to-source breakdown voltage of 75V voltage
the turn-off delay time is 35 ns
based on its rated peak drain current 225A.
a 75V drain to source voltage (Vdss)