IXTA86N20X4
Mfr.Part #
IXTA86N20X4
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET 200V 86A N-CH ULTRA TO263
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
13mOhm @ 43A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
86A (Tc)
Brand :
IXYS
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
Transistor Polarity :
N-Channel
Channel Mode :
Enhancement
Series :
Ultra X4
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
70 nC @ 10 V
Product Type :
MOSFET
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2250 pF @ 25 V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Product Category :
MOSFET
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Base Product Number :
IXTA86
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
Tube
Transistor Type :
1 N-Channel
Package / Case :
IXYS
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
Number of Channels :
1 Channel
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Vgs (Max) :
±20V
Subcategory :
MOSFETs
Rise Time :
38 ns
Datasheets
IXTA86N20X4
Littelfuse IXTA86N20X4
N-Channel Tube 13mOhm @ 43A, 10V ±20V 2250 pF @ 25 V 70 nC @ 10 V 200 V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA86N20X4 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 2250 pF @ 25 V.In order to operate this transistor, a voltage of 200 V is needed from the drain to the source (Vdss).
IXTA86N20X4 Features
a 200 V drain to source voltage (Vdss)