IXTA86N20T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTA86N20T
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 200V 86A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4500pF @ 25V
Brand :
IXYS
Vgs (Max) :
±30V
Configuration :
Single
RoHS :
Compliant
FET Type :
N-Channel
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
260A
IXYS
Mount :
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
86A Tc
Pin Count :
4
Power Dissipation :
480W
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Element Material :
SILICON
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Power Dissipation (Max) :
480W (Tc)
Max Operating Temperature :
175 °C
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
480 W
Product Type :
MOSFET
Subcategory :
MOSFETs
Supplier Device Package :
TO-263 (IXTA)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Continuous Drain Current (ID) :
86A
Packaging :
Tube
Product Category :
MOSFET
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
90nC @ 10V
Drain-source On Resistance-Max :
0.029Ohm
Base Product Number :
IXTA86
Tradename :
HiPerFET
Number of Channels :
1 Channel
Terminal Form :
Gull wing
Input Capacitance :
4.5 nF
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
29m Ω @ 500mA, 10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Factory Lead Time :
30 Weeks
Series :
Transistor Polarity :
N-Channel
Transistor Application :
SWITCHING
Power Dissipation-Max :
480W Tc
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Single
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Reach Compliance Code :
not_compliant
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1000 mJ
Package / Case :
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Mounting Type :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Rds On Max :
29 mΩ
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Style :
SMD/SMT
Transistor Type :
1 N-Channel
Drain to Source Resistance :
29 mΩ
Package :
Tube
Published :
Min Operating Temperature :
-55 °C
Number of Elements :
1
FET Feature :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Case Connection :
DRAIN
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Product Status :
Active
Datasheets
IXTA86N20T
Littelfuse IXTA86N20T
N-Channel Tube 29m Ω @ 500mA, 10V ±30V 4500pF @ 25V 90nC @ 10V 200V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA86N20T Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 1000 mJ.A device's maximum input capacitance is 4500pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 86A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Single MOSFETs transistor is the voltage at which VDS flows at a specified ID value, wSingle MOSFETs transistorh VGS=200V, and this device has a drain-to-source breakdown voltage of 200V voltage.Its maximum pulsed drain current is 260A, which is also its maximum rating peak drainage current.The Drain-to-Source Resistance (DTS) of a MOSFET is 29 mΩ when a specific gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias it into the on state.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 30V.To operate this transistor, you need to apply a 200V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IXTA86N20T Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1000 mJ
a continuous drain current (ID) of 86A
a drain-to-source breakdown voltage of 200V voltage
based on its rated peak drain current 260A.
single MOSFETs transistor is 29 mΩ
a 200V drain to source voltage (Vdss)