IXTA80N12T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTA80N12T2
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 120V 80A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Channels :
1 Channel
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4740pF @ 25V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
200A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation (Max) :
325W (Tc)
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Terminal Form :
Gull wing
Brand :
IXYS
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Number of Terminals :
2
Pin Count :
3
Transistor Type :
1 N-Channel
Series :
TrenchT2™
FET Feature :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Product Type :
MOSFET
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Number of Terminations :
2
Drain-source On Resistance-Max :
0.017Ohm
RoHS :
Details
Mounting Type :
Surface Mount
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
DS Breakdown Voltage-Min :
120V
Packaging :
Tube
Terminal Position :
Single
Package Shape :
RECTANGULAR
Continuous Drain Current (ID) :
80A
Package :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation-Max (Abs) :
325 W
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
80nC @ 10V
JESD-609 Code :
e3
Base Product Number :
IXTA80
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Transistor Polarity :
N-Channel
Reach Compliance Code :
not_compliant
Power Dissipation-Max :
325W Tc
Drain to Source Voltage (Vdss) :
120V
Case Connection :
DRAIN
Qualification Status :
Not Qualified
Tradename :
HiPerFET
Surface Mount :
yes
Product Category :
MOSFET
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
80 A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Tc
Package / Case :
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
TO-263 (IXTA)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Avalanche Energy Rating (Eas) :
400 mJ
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Elements :
1
FET Type :
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mount :
Factory Lead Time :
28 Weeks
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
17m Ω @ 40A, 10V
IXYS
Transistor Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Datasheets
IXTA80N12T2
Littelfuse IXTA80N12T2
N-Channel Tube 17m Ω @ 40A, 10V ±20V 4740pF @ 25V 80nC @ 10V 120V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA80N12T2 Overview
In this case, the MOSFET is susceptible to avalanche breakdown, applied energy is termed avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) for the MOSFET is 400 mJ.As an op amp's input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals when one input is grounded, this device's maximum input capacitance is 4740pF @ 25V.This device conducts a continuous drain current (ID) of 80A, which is the maximum continuous current transistor can conduct.The drain current is the maximum continuous current this device can conduct, which is 80 A.Pulsed drain current is maximum rated peak drain current 200A.A normal operation of the DS requires keeping the breakdown voltage above 120V.This transistor requires a drain-source voltage (Vdss) of 120V.In order to reduce power consumption, this device uses a drive voltage of 10V volts (10V).
IXTA80N12T2 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 400 mJ
a continuous drain current (ID) of 80A
based on its rated peak drain current 200A.
a 120V drain to source voltage (Vdss)