IXTA76N25T
Mfr.Part #
IXTA76N25T
Description
MOSFET N-CH 250V 76A TO263
Surface Mount
Reach Compliance Code :
not_compliant
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
92nC @ 10V
Width :
10.41 mm
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
76 A
Power Dissipation-Max (Abs) :
460 W
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Fall Time (Typ) :
29 ns
Turn-Off Delay Time :
56 ns
Element Configuration :
Single
Height :
4.83 mm
Base Product Number :
IXTA76
Packaging :
Tube
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Configuration :
Single
Qualification Status :
Not Qualified
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Drain-source On Resistance-Max :
0.039Ohm
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Transistor Element Material :
SILICON
Brand :
IXYS
Rise Time :
25ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
76A Tc
Power Dissipation :
460W
Transistor Application :
SWITCHING
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4500pF @ 25V
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Type :
Trench Power MOSFET
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Drain to Source Breakdown Voltage :
250V
Power Dissipation (Max) :
460W (Tc)
Mount :
Surface Mount
Package :
Tube
yes
Product Category :
MOSFET
DS Breakdown Voltage-Min :
250 V
Pin Count :
4
Continuous Drain Current (ID) :
76A
Length :
9.65 mm
Channel Mode :
Enhancement
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
Tradename :
HiPerFET
Number of Terminals :
2
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Terminal Form :
Gull wing
FET Feature :
Lead Free :
Lead Free
Supplier Device Package :
TO-263 (IXTA)
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
DRAIN
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Mounting Style :
SMD/SMT
Published :
Factory Lead Time :
30 Weeks
Power Dissipation-Max :
460W Tc
Vgs (Max) :
±30V
FET Type :
N-Channel
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity/Channel Type :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
170A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
39m Ω @ 500mA, 10V
Product Type :
MOSFET
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Package Shape :
RECTANGULAR
Datasheets
IXTA76N25T
Littelfuse IXTA76N25T
N-Channel Tube 39m Ω @ 500mA, 10V ±30V 4500pF @ 25V 92nC @ 10V 250V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA76N25T Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 1500 mJ.A device's maximal input capacitance is 4500pF @ 25V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 76A, which represents the maximum continuous current it can conduct.In this device, the drain-source breakdown voltage is 250V and the drain-source breakdown voltage is the VDS at which a specified value of ID flows.In this device, the drain current is 76 A, which is the maximum continuous current the device can conduct.Its turn-off delay time is 56 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 170A, which is its maximum rated peak drain current.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 30V volts.To maintain normal operation, it is recommended that the DS breakdown voltage be above 250 V.This transistor requires a 250V drain to source voltage (Vdss).This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
IXTA76N25T Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ
a continuous drain current (ID) of 76A
a drain-to-source breakdown voltage of 250V voltage
the turn-off delay time is 56 ns
based on its rated peak drain current 170A.
a 250V drain to source voltage (Vdss)