IXTA52P10P
Mfr.Part #
IXTA52P10P
Description
MOSFET P-CH 100V 52A TO263
Transistor Type :
1 P-Channel
Height :
4.83 mm
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
130A
Turn-Off Delay Time :
38 ns
Factory Lead Time :
17 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Drain to Source Breakdown Voltage :
-100V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
FET Type :
P-Channel
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Number of Channels :
1 Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
52A Tc
RoHS :
Compliant
Continuous Drain Current (ID) :
52A
Max Power Dissipation :
300 W
Length :
10.41 mm
FET Feature :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
50m Ω @ 500mA, 10V
Reach Compliance Code :
not_compliant
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Rise Time :
29ns
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Configuration :
Single
Min Operating Temperature :
-55 °C
Case Connection :
DRAIN
Power Dissipation :
300W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Polarity :
P-Channel
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
9.65 mm
Drain to Source Resistance :
50 mΩ
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
150 °C
Drain-source On Resistance-Max :
0.05Ohm
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
60nC @ 10V
SWITCHING
Fall Time (Typ) :
22 ns
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
Series :
PolarP™
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Base Product Number :
IXTA52
Input Capacitance :
2.845 nF
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2845pF @ 25V
Rds On Max :
50 mΩ
Datasheets
IXTA52P10P
Littelfuse IXTA52P10P
P-Channel Tube 50m Ω @ 500mA, 10V ±20V 2845pF @ 25V 60nC @ 10V 100V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA52P10P Overview
There is a phenomenon known as "avalanche break down", where avalanche energy is applied to the MOSFET and avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ.Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 2845pF @ 25V.This device has a continuous drain current (ID) of [52A], which is its maximum continuous current.At a given drain-source breakdown voltage, a specified value of ID will flow. With VGS=-100V, the drain-source breakdown voltage is -100V.The turn-off delay time of a device is the time it takes to charge its input capacitance before drain current can flow. The turn-off delay time of a device is 38 ns.A maximum pulsed drain current of 130A is the maximum peak drain current rated for this device.MOSFETs have 50 mΩ resistance between the drain and the source when biased into the on state by a gate-to-source voltage (VGS).Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.In order to operate this transistor, a voltage of 100V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXTA52P10P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ
a continuous drain current (ID) of 52A
a drain-to-source breakdown voltage of -100V voltage
the turn-off delay time is 38 ns
based on its rated peak drain current 130A.
single MOSFETs transistor is 50 mΩ
a 100V drain to source voltage (Vdss)