IXTA50N25T
Mfr.Part #
IXTA50N25T
Description
MOSFET N-CH 250V 50A TO263
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Mounting Style :
SMD/SMT
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
50m Ω @ 25A, 10V
Factory Lead Time :
30 Weeks
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
e3
Number of Terminals :
DS Breakdown Voltage-Min :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
FET Feature :
Height :
4.83 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1500 mJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4000pF @ 25V
Power Dissipation-Max :
400W Tc
Transistor Polarity :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Type :
1 N-Channel
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
50 A
Width :
10.41 mm
Length :
9.65 mm
Tradename :
HiPerFET
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
78nC @ 10V
Vgs (Max) :
±30V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
250V
Base Product Number :
IXTA50
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Power Dissipation (Max) :
400W (Tc)
1 Channel
Number of Pins :
3
AVALANCHE RATED
Package Shape :
RECTANGULAR
Type :
Trench Gate Power MOSFET
Mount :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
50A Tc
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
130 A
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA
Terminal Finish :
PURE TIN
Rise Time :
25 ns
Power Dissipation-Max (Abs) :
400 W
Continuous Drain Current (ID) :
50A
Gull wing
Terminal Position :
Single
Drain-source On Resistance-Max :
0.05Ohm
Datasheets
IXTA50N25T
Littelfuse IXTA50N25T
N-Channel Tube 50m Ω @ 25A, 10V ±30V 4000pF @ 25V 78nC @ 10V 250V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA50N25T Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 1500 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 4000pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 50A.50 A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.Peak drain current for this device is 130 A, which is its maximum pulsed drain current.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 250V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 250V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IXTA50N25T Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1500 mJ
a continuous drain current (ID) of 50A
based on its rated peak drain current 130 A.
a 250V drain to source voltage (Vdss)