IXTA3N100P
Mfr.Part #
IXTA3N100P
Description
MOSFET N-CH 1000V 3A TO263
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Turn-Off Delay Time :
75 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drain to Source Resistance :
4.8 Ω
Continuous Drain Current (ID) :
3A
Number of Terminations :
2
Number of Elements :
1
Mount :
Surface Mount
Height :
4.83 mm
Packaging :
Tube
Power Dissipation-Max :
125W Tc
Fall Time (Typ) :
29 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
39nC @ 10V
Surface Mount :
yes
Package Shape :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
4
Product Type :
MOSFET
Avalanche Energy Rating (Eas) :
200 mJ
DS Breakdown Voltage-Min :
1000 V
Max Power Dissipation :
125 W
IXYS
Element Configuration :
Single
Published :
Terminal Form :
Gull wing
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Min Operating Temperature :
-55 °C
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
6A
Number of Channels :
1 Channel
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Power Dissipation (Max) :
125W (Tc)
Base Product Number :
IXTA3
Qualification Status :
Not Qualified
RoHS :
Compliant
Package :
Tube
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Breakdown Voltage :
1kV
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Case Connection :
DRAIN
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power Dissipation :
125W
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
FET Type :
N-Channel
Vgs (Max) :
±20V
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
Length :
10.41 mm
Product Category :
MOSFET
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Number of Terminals :
2
Transistor Type :
1 N-Channel
Series :
PolarVHV™
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supplier Device Package :
TO-263 (IXTA)
Drain-source On Resistance-Max :
4.8 Ω
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1100pF @ 25V
Rds On Max :
4.8 Ω
Input Capacitance :
1.1 nF
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Channel Mode :
Enhancement
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Width :
9.65 mm
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Factory Lead Time :
28 Weeks
Max Operating Temperature :
150 °C
Transistor Application :
SWITCHING
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
3A
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
+ 150 C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Rise Time :
27ns
Power Dissipation-Max (Abs) :
125 W
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.8 Ω @ 1.5A, 10V
Transistor Element Material :
SILICON
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
3A Tc
Terminal Position :
Datasheets
IXTA3N100P
Littelfuse IXTA3N100P
N-Channel Tube 4.8 Ω @ 1.5A, 10V ±20V 1100pF @ 25V 39nC @ 10V 1000V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA3N100P Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 200 mJ.The maximum input capacitance of this device is 1100pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 3A.When VGS=1kV, and ID flows to VDS at 1kVVDS, the drain-source breakdown voltage is 1kV in this device.As shown in the table below, the drain current of this device is 3A.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 75 ns.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 6A.MOSFETs exhibit Drain-to-Source Resistance when a specific gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias them into the on state, and this device's resistance is 4.8 Ω.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.To maintain normal operation, it's recommended that the DS breakdown voltage be kept above 1000 V.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 1000V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
IXTA3N100P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 200 mJ
a continuous drain current (ID) of 3A
a drain-to-source breakdown voltage of 1kV voltage
the turn-off delay time is 75 ns
based on its rated peak drain current 6A.
single MOSFETs transistor is 4.8 Ω
a 1000V drain to source voltage (Vdss)