IXTA36P15P-TRL
Mfr.Part #
IXTA36P15P-TRL
Description
MOSFET P-CH 150V 36A TO263
FET Type :
P-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
110m Ω @ 18A, 10V
Published :
Vgs (Max) :
±20V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Type :
1 P-Channel
Factory Lead Time :
28 Weeks
Packaging :
MouseReel
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Subcategory :
MOSFETs
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
55nC @ 10V
RoHS :
Non-Compliant
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
Power Dissipation-Max :
300W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3100pF @ 25V
Base Product Number :
IXTA36
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
Transistor Polarity :
P-Channel
Tradename :
PolarP
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
36A Tc
Series :
TrenchP™
Rise Time :
31 ns
Datasheets
IXTA36P15P-TRL
Littelfuse IXTA36P15P-TRL
P-Channel MouseReel 110m Ω @ 18A, 10V ±20V 3100pF @ 25V 55nC @ 10V 150V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA36P15P-TRL Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 3100pF @ 25V.The transistor must receive a 150V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
IXTA36P15P-TRL Features
a 150V drain to source voltage (Vdss)