IXTA2N100P-TRL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTA2N100P-TRL
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 1000V 2A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Mounting Type :
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Polarity :
N-Channel
Product Category :
MOSFET
Configuration :
Single
Subcategory :
MOSFETs
IXYS
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 100μA
Factory Lead Time :
28 Weeks
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
Rise Time :
29 ns
Mounting Style :
SMD/SMT
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Product Status :
Active
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
24.3nC @ 10V
Number of Channels :
1 Channel
Brand :
IXYS
Package / Case :
Base Product Number :
IXTA2
RoHS :
Details
Transistor Type :
1 N-Channel
Series :
Polar
Packaging :
Reel
FET Feature :
Channel Mode :
Enhancement
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Power Dissipation (Max) :
86W (Tc)
Package :
Tape and Reel (TR)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
7.5 Ω @ 1A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
655pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
2A Tc
Power Dissipation-Max :
86W Tc
Tradename :
Polar
FET Type :
N-Channel
Product Type :
MOSFET
Vgs (Max) :
±20V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Datasheets
IXTA2N100P-TRL
Littelfuse IXTA2N100P-TRL
N-Channel Reel 7.5 Ω @ 1A, 10V ±20V 655pF @ 25V 24.3nC @ 10V 1000V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA2N100P-TRL Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 655pF @ 25V.Operating this transistor requires a 1000V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
IXTA2N100P-TRL Features
a 1000V drain to source voltage (Vdss)