IXTA220N04T2-7
Mfr.Part #
IXTA220N04T2-7
Package / Case
TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab), TO-263CB
Description
MOSFET N-CH 40V 220A TO263-7
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
JESD-30 Code :
R-PSSO-G6
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.5m Ω @ 50A, 10V
Length :
9.4 mm
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Mount :
Surface Mount
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Number of Terminals :
6
Case Connection :
DRAIN
Vgs (Max) :
±20V
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Package Shape :
RECTANGULAR
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Brand :
IXYS
Published :
Tradename :
HiPerFET
Reach Compliance Code :
Unknown
Fall Time (Typ) :
21 ns
Base Product Number :
IXTA220
Power Dissipation-Max (Abs) :
360 W
Pin Count :
3
Mounting Style :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
24 Weeks
Type :
TrenchT2 Power MOSFET
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Power Dissipation (Max) :
360W (Tc)
IXYS
Supplier Device Package :
TO-263-7 (IXTA..7)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
220A Tc
Packaging :
Tube
FET Feature :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
660A
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
112nC @ 10V
Surface Mount :
yes
Drain to Source Voltage (Vdss) :
40V
Terminal Form :
Gull wing
Drain-source On Resistance-Max :
0.0035Ohm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6820pF @ 25V
Drain to Source Breakdown Voltage :
40V
Package / Case :
Transistor Application :
SWITCHING
JEDEC-95 Code :
TO-263
Avalanche Energy Rating (Eas) :
600 mJ
Series :
TrenchT2™
Mounting Type :
Power Dissipation :
360W
Number of Terminations :
6
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
JESD-609 Code :
e3
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
220 A
DS Breakdown Voltage-Min :
40 V
Package :
Tube
Product Type :
MOSFET
Number of Elements :
1
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
ECCN Code :
EAR99
Height :
4.7 mm
Rise Time :
21ns
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Transistor Element Material :
SILICON
Width :
10.2 mm
Turn-Off Delay Time :
31 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Channel Mode :
Enhancement
Pbfree Code :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Power Dissipation-Max :
360W Tc
Terminal Position :
Single
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Terminal Finish :
PURE TIN
Continuous Drain Current (ID) :
220A
Datasheets
IXTA220N04T2-7
Littelfuse IXTA220N04T2-7
N-Channel Tube 3.5m Ω @ 50A, 10V ±20V 6820pF @ 25V 112nC @ 10V 40V TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab), TO-263CB
IXTA220N04T2-7 Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 600 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 6820pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 220A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 40V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 40VV.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 220 A.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 31 ns.Peak drain current is 660A, which is the maximum pulsed drain current.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 20V to 1.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 40 V.For this transistor to work, a voltage 40V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IXTA220N04T2-7 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 600 mJ
a continuous drain current (ID) of 220A
a drain-to-source breakdown voltage of 40V voltage
the turn-off delay time is 31 ns
based on its rated peak drain current 660A.
a 40V drain to source voltage (Vdss)