IXTA1R4N100PTRL
Mfr.Part #
IXTA1R4N100PTRL
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 1000V 1.4A TO263
Surface Mount
Factory Lead Time :
28 Weeks
Power Dissipation-Max :
63W Tc
IXYS
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package :
Tape and Reel (TR)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 50μA
Tradename :
Polar
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1000V
Base Product Number :
IXTA1
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
11.8 Ω @ 700mA, 10V
Subcategory :
MOSFETs
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
17.8nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1.4A Tc
Rise Time :
35 ns
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Reach Compliance Code :
Unknown
Brand :
IXYS
RoHS :
Details
Vgs (Max) :
±20V
Packaging :
Reel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
450pF @ 25V
Supplier Device Package :
TO-263 (D2Pak)
Power Dissipation (Max) :
63W (Tc)
FET Feature :
Series :
Polar
Package / Case :
Datasheets
IXTA1R4N100PTRL
Littelfuse IXTA1R4N100PTRL
N-Channel Reel 11.8 Ω @ 700mA, 10V ±20V 450pF @ 25V 17.8nC @ 10V 1000V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA1R4N100PTRL Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 450pF @ 25V.In order to operate this transistor, a voltage of 1000V is needed from the drain to the source (Vdss).Its overall power consumption can be reduced by using drive voltage (10V).
IXTA1R4N100PTRL Features
a 1000V drain to source voltage (Vdss)