IXTA16N50P
Mfr.Part #
IXTA16N50P
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 500V 16A TO263
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Transistor Application :
SWITCHING
Voltage - Rated DC :
500V
Transistor Polarity :
N-Channel
Length :
10.41 mm
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
16 A
Height :
4.83 mm
Terminal Position :
Single
Power Dissipation-Max (Abs) :
300 W
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminals :
2
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
2
RoHS :
Details
FET Feature :
Avalanche Energy Rating (Eas) :
750 mJ
Power Dissipation :
300W
Surface Mount :
yes
Base Product Number :
IXTA16
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Mounting Type :
Surface Mount
Turn-Off Delay Time :
70 ns
Pbfree Code :
yes
Element Configuration :
Single
Reach Compliance Code :
not_compliant
IXYS
Factory Lead Time :
28 Weeks
Product Category :
MOSFET
Package Shape :
RECTANGULAR
Number of Pins :
3
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
400m Ω @ 8A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
16A Tc
Rise Time :
28ns
Supplier Device Package :
TO-263 (IXTA)
Current Rating :
16A
Pin Count :
4
Radiation Hardening :
No
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transistor Element Material :
SILICON
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Brand :
IXYS
Fall Time (Typ) :
25 ns
FET Type :
Drain to Source Breakdown Voltage :
500V
Number of Channels :
1 Channel
Continuous Drain Current (ID) :
16A
Published :
Mounting Style :
SMD/SMT
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
Package :
Tube
JESD-609 Code :
e3
Qualification Status :
Not Qualified
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
35 A
Mount :
Configuration :
Terminal Form :
Gull wing
Transistor Type :
1 N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2250pF @ 25V
Case Connection :
DRAIN
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA
Vgs (Max) :
±30V
Width :
9.65 mm
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Drain-source On Resistance-Max :
0.4Ohm
Power Dissipation-Max :
300W Tc
DS Breakdown Voltage-Min :
500 V
Series :
PolarHV™
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
43nC @ 10V
Datasheets
IXTA16N50P
Littelfuse IXTA16N50P
N-Channel Tube 400m Ω @ 8A, 10V ±30V 2250pF @ 25V 43nC @ 10V 500V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA16N50P Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 750 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 2250pF @ 25V is its maximum input capacitance.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and this device has 16A continuous drain current (ID).A drainage-to-source breakdown voltage corresponds to the voltage at which a specified value of ID flows, where VGS is 500V, and this device has a drainage-to-source breakdown voltage of 500VV.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 16 A.Input capacitance must be charged before drain current conduction can begin, so the turn-off delay time is 70 ns.Peak drain current is 35 A, which is the maximum pulsed drain current.An FET transistor's gate-source voltage, VGS, indicates how much voltage is applied across the transistor's gate-source terminal and it can range from 30V to 1.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 500 V.For this transistor to work, a voltage 500V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
IXTA16N50P Features
the avalanche energy rating (Eas) is 750 mJ
a continuous drain current (ID) of 16A
a drain-to-source breakdown voltage of 500V voltage
the turn-off delay time is 70 ns
based on its rated peak drain current 35 A.
a 500V drain to source voltage (Vdss)