IXTA150N15X4
Mfr.Part #
IXTA150N15X4
Package / Case
TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab)
Description
MOSFET N-CH 150V 150A TO263AA
Stock
71
In Stock :
71
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
150A Tc
RoHS :
Details
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Tradename :
HiPerFET
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150V
Enhancement
Rise Time :
5 ns
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
Series :
X4-Class
Power Dissipation-Max :
480W Tc
Subcategory :
MOSFETs
Supplier Device Package :
TO-263-7 (IXTA)
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
105nC @ 10V
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Polarity :
N-Channel
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
6.9m Ω @ 75A, 10V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Power Dissipation (Max) :
480W (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Base Product Number :
IXTA150
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5500pF @ 25V
Datasheets
IXTA150N15X4
Littelfuse IXTA150N15X4
N-Channel Tube 6.9m Ω @ 75A, 10V ±20V 5500pF @ 25V 105nC @ 10V 150V TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab)
IXTA150N15X4-7 Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 5500pF @ 25V.Operating this transistor requires a 150V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
IXTA150N15X4-7 Features
a 150V drain to source voltage (Vdss)