IXTA140P05T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTA140P05T
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET P-CH 50V 140A TO263
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
200nC @ 10V
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Power Dissipation-Max :
298W Tc
Number of Pins :
Power Dissipation-Max (Abs) :
298 W
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
Product Category :
MOSFET
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
140 A
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Pbfree Code :
yes
Mounting Style :
SMD/SMT
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
420A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
FET Type :
P-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) :
50V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Single
Polarity/Channel Type :
P-Channel
Gate to Source Voltage (Vgs) :
15V
Continuous Drain Current (ID) :
140A
Power Dissipation :
298W
IXYS
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
13500pF @ 25V
Brand :
IXYS
Package :
Tube
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1000 mJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Channel Mode :
Enhancement
Transistor Application :
SWITCHING
Channel Type :
Drain-source On Resistance-Max :
0.009Ohm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Radiation Hardening :
No
DS Breakdown Voltage-Min :
50V
FET Feature :
Published :
2009
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Package Shape :
RECTANGULAR
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
9m Ω @ 70A, 10V
Continuous Drain Current Id :
140A
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
140A Tc
Packaging :
Tube
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Base Product Number :
IXTA140
Case Connection :
DRAIN
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Number of Terminals :
2
Supplier Device Package :
TO-263 (IXTA)
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Series :
TrenchP™
Vgs (Max) :
±15V
Qualification :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Pin Count :
4
Product Type :
MOSFET
Transistor Polarity :
Power Dissipation (Max) :
298W (Tc)
Terminal Form :
Gull wing
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Number of Channels :
1 Channel
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Elements :
1
Datasheets
IXTA140P05T
Littelfuse IXTA140P05T
P-Channel Tube 9m Ω @ 70A, 10V ±15V 13500pF @ 25V 200nC @ 10V 50V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA140P05T Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 1000 mJ.A device's maximum input capacitance is 13500pF @ 25V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 140A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Its drain current is 140 A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.Its maximum pulsed drain current is 420A, which is also its maximum rating peak drainage current.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 15V.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 50V.To operate this transistor, you need to apply a 50V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IXTA140P05T Features
the avalanche energy rating (Eas) is 1000 mJ
a continuous drain current (ID) of 140A
based on its rated peak drain current 420A.
a 50V drain to source voltage (Vdss)