IXTA140N12T2
Mfr.Part #
IXTA140N12T2
Description
MOSFET N-CH 120V 140A TO263
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
577W Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
10m Ω @ 70A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
120V
Tradename :
HiPerFET
RoHS :
Details
Transistor Type :
1 N-Channel
IXYS
Rise Time :
30 ns
Number of Channels :
1 Channel
Supplier Device Package :
TO-263 (IXTA)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Vgs (Max) :
±20V
Reach Compliance Code :
Unknown
Power Dissipation (Max) :
577W (Tc)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Base Product Number :
IXTA140
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
174nC @ 10V
Published :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
140A Tc
Factory Lead Time :
28 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
9700pF @ 25V
Package :
Tube
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
FET Feature :
Subcategory :
MOSFETs
Package / Case :
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Polarity :
N-Channel
Channel Mode :
Enhancement
Series :
TrenchT2™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
FET Type :
N-Channel
Packaging :
Tube
Datasheets
IXTA140N12T2
Littelfuse IXTA140N12T2
N-Channel Tube 10m Ω @ 70A, 10V ±20V 9700pF @ 25V 174nC @ 10V 120V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA140N12T2 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 9700pF @ 25V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 120V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
IXTA140N12T2 Features
a 120V drain to source voltage (Vdss)