IXTA10P50P
Mfr.Part #
IXTA10P50P
Description
MOSFET P-CH 500V 10A TO263
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Continuous Drain Current (ID) :
10A
FET Feature :
Continuous Drain Current Id :
10A
Product Status :
Active
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
RoHS :
Details
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A Tc
Height :
4.83 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Resistance :
1Ohm
Channel Type :
P Channel
Number of Terminations :
2
Power Dissipation (Max) :
300W (Tc)
Packaging :
Tube
Package / Case :
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2840pF @ 25V
Number of Channels :
1 Channel
Number of Elements :
1
Vgs (Max) :
±20V
Base Product Number :
IXTA10
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation :
300W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Tube
Transistor Type :
1 P-Channel
JESD-609 Code :
e3
Supplier Device Package :
TO-263 (IXTA)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Transistor Polarity :
P-Channel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Connection :
DRAIN
Transistor Element Material :
SILICON
Lead Free :
Lead Free
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Surface Mount
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Width :
9.65 mm
Fall Time (Typ) :
44 ns
Factory Lead Time :
28 Weeks
Drain to Source Breakdown Voltage :
-500V
Length :
10.41 mm
Brand :
IXYS
Qualification :
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
4
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1 Ω @ 5A, 10V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Channel Mode :
Enhancement
Radiation Hardening :
No
Product Type :
MOSFET
Turn-Off Delay Time :
52 ns
Element Configuration :
Single
Series :
PolarP™
Published :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
50nC @ 10V
Transistor Application :
SWITCHING
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Configuration :
Single
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
30A
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Rise Time :
28ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Terminal Form :
Gull wing
Power Dissipation-Max :
300W Tc
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Datasheets
IXTA10P50P
Littelfuse IXTA10P50P
P-Channel Tube 1 Ω @ 5A, 10V ±20V 2840pF @ 25V 50nC @ 10V 500V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IXTA10P50P Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 2840pF @ 25V.A device's drain current is its maximum continuous current, and this device has a continuous drain current (ID) of 10A.With a drain-source breakdown voltage of -500V and a drain-source current flow rate of 1, this device has a drain-source breakdown voltage of -500V.The turn-off delay time is the amount of time it takes to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can begin, and it is 52 ns.Peak drain current for this device is 30A, which is its maximum pulsed drain current.Single MOSFETs transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of a FET transistor that is called the gate-source voltage, VGS.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 500V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
IXTA10P50P Features
a continuous drain current (ID) of 10A
a drain-to-source breakdown voltage of -500V voltage
the turn-off delay time is 52 ns
based on its rated peak drain current 30A.
a 500V drain to source voltage (Vdss)