IXTA10N60P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXTA10N60P
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 10A TO263
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
500 mJ
Number of Terminations :
2
Case Connection :
DRAIN
IXYS
Mounting Style :
SMD/SMT
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Transistor Polarity :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10A Tc
Vgs(th) (Max) @ Id :
5.5V @ 250µA
Package Shape :
RECTANGULAR
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
740m Ω @ 5A, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1610pF @ 25V
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
10 A
FET Type :
N-Channel
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Number of Elements :
1
Drain to Source Breakdown Voltage :
600V
Published :
DS Breakdown Voltage-Min :
600 V
Base Product Number :
IXTA10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Transistor Type :
1 N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Product Status :
Active
Product Type :
MOSFET
Pin Count :
4
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
30A
Polarity/Channel Type :
Voltage - Rated DC :
600V
Pbfree Code :
yes
Height :
4.83 mm
Power Dissipation (Max) :
200W (Tc)
Transistor Application :
SWITCHING
Drain-source On Resistance-Max :
0.74Ohm
Brand :
IXYS
Mount :
Surface Mount
Current Rating :
10A
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rise Time :
27ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Channels :
1 Channel
Product Category :
MOSFET
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Position :
Single
Width :
9.65 mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
32nC @ 10V
Supplier Device Package :
TO-263 (IXTA)
Power Dissipation-Max :
200W Tc
FET Feature :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Package :
Tube
Vgs (Max) :
±30V
Terminal Form :
Gull wing
Element Configuration :
Single
Series :
Polar™
Transistor Element Material :
SILICON
Power Dissipation-Max (Abs) :
200 W
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Number of Terminals :
2
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
Continuous Drain Current (ID) :
10A
Configuration :
Lead Free :
Lead Free
Length :
10.41 mm
Fall Time (Typ) :
21 ns
Power Dissipation :
200W