IXSH35N100A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXSH35N100A
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
IGBT 1000V 70A 300W TO247AD
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Pin Count :
3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1000V
Max Collector Current :
70A
Turn On Delay Time :
80 ns
Transistor Application :
POWER CONTROL
Switching Energy :
10mJ (off)
Number of Terminations :
3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
1kV
Number of Terminals :
Qualification Status :
Not Qualified
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
7V
Input Type :
Standard
Supplier Device Package :
TO-247AD (IXSH)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Turn Off Time-Nom (toff) :
1700 ns
IXYS Corporation
Weight :
6.500007g
Power - Max :
300W
Surface Mount :
No
Package Shape :
RECTANGULAR
Lead Free :
Lead Free
Td (on/off) @ 25°C :
80ns/400ns
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Product Status :
Obsolete
Turn-Off Delay Time :
400 ns
Current - Collector Pulsed (Icm) :
140A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.5V @ 15V, 35A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Power Dissipation Ambient-Max :
300 W
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Number of Elements :
1
JEDEC-95 Code :
TO-247AD
Additional Feature :
High Speed
Test Condition :
800V, 35A, 2.7 Ω, 15V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1kV
Current Rating :
70A
Mount :
Through Hole
Rise Time :
150ns
Gate Charge :
180nC
Reach Compliance Code :
Compliant
Power Dissipation-Max (Abs) :
300 W
Published :
VCEsat-Max :
3.5 V
Turn On Time :
300 ns
Max Power Dissipation :
300W
Base Product Number :
IXSH35
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Single
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
3.5V
Collector-Emitter Voltage-Max :
1000 V
IGBT Type :
Configuration :
Single
Number of Pins :
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Package :
Bulk
Package / Case :
TO-247-3
Transistor Element Material :
SILICON
Case Connection :
COLLECTOR
Element Configuration :
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Packaging :
Bulk
Collector Current-Max (IC) :
70 A
Mounting Type :
Series :
Current - Collector (Ic) (Max) :
70A