IXBF50N360
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IXBF50N360
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Datasheet
Download
Description
IGBT 3600V 70A 290W I4-PAK
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Height :
21.34 mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Reverse Recovery Time :
1.7 µs
Brand :
IXYS
Base Product Number :
IXBF50
Reverse Recovery Time (trr) :
1.7μs
Technology :
Si
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Max :
290W
Mounting Style :
Through Hole
Product Status :
Not For New Designs
IXYS
Current - Collector (Ic) (Max) :
70A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Tube
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
3600V
Collector Emitter Breakdown Voltage :
3.6kV
Gate Charge :
210nC
Test Condition :
960V, 50A, 5 Ω, 15V
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.9V
Tradename :
BIMOSFET
Max Collector Current :
70A
Product Type :
IGBT Transistors
Td (on/off) @ 25°C :
46ns/205ns
Supplier Device Package :
ISOPLUS i4-PAC™
Published :
Package / Case :
i4-Pac™-5 (3 Leads)
Product Category :
IGBT Transistors
Input Type :
Standard
Series :
BIMOSFET™
Subcategory :
IGBTs
Switching Energy :
Max Power Dissipation :
290W
Width :
5.21 mm
Mount :
Through Hole
Length :
20.29 mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Current - Collector Pulsed (Icm) :
420A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IGBT Type :
Mounting Type :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.9V @ 15V, 50A