IRF2807PBF
Mfr.Part #
IRF2807PBF
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 75V 82A TO220AB
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Contact Plating :
Tin
Element Configuration :
Single
Fall Time (Typ) :
48 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Height :
8.77mm
Additional Feature :
AVALANCHE RATED, HIGH RELIABILITY, ULTRA-LOW RESISTANCE
REACH SVHC :
No SVHC
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Peak Reflow Temperature (Cel) :
250
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
75V
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Terminations :
3
Transistor Application :
SWITCHING
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
FET Type :
N-Channel
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
82A Tc
Number of Pins :
3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
160nC @ 10V
Termination :
Through Hole
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Nominal Vgs :
4 V
Width :
4.69mm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3820pF @ 25V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Packaging :
Tube
Resistance :
13mOhm
Transistor Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs (Max) :
±20V
Radiation Hardening :
No
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
280A
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Case Connection :
DRAIN
Turn On Delay Time :
13 ns
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Series :
HEXFET®
Dual Supply Voltage :
75V
Number of Elements :
1
Current Rating :
82A
Recovery Time :
150 ns
Lead Free :
Contains Lead, Lead Free
Power Dissipation :
230W
Threshold Voltage :
4V
Drain to Source Breakdown Voltage :
75V
Continuous Drain Current (ID) :
82A
Rise Time :
64ns
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
75A
Length :
10.54mm
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
13m Ω @ 43A, 10V
Package / Case :
TO-220-3
Mounting Type :
Through Hole
Power Dissipation-Max :
230W Tc
Lead Pitch :
2.54mm
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Turn-Off Delay Time :
49 ns
Datasheets
IRF2807PBF
Infineon Technologies IRF2807PBF
N-Channel Tube 13m Ω @ 43A, 10V ±20V 3820pF @ 25V 160nC @ 10V TO-220-3