IRF100S201
Mfr.Part #
IRF100S201
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
MOSFET N-CH 100V 192A D2PAK
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Power Dissipation-Max :
441W Tc
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
255nC @ 10V
Published :
Vgs (Max) :
±20V
Continuous Drain Current (ID) :
192A
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
FET Type :
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Lead Free :
Lead Free
Drain to Source Resistance :
3.5mOhm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
192A Tc
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
HEXFET®, StrongIRFET™
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
175°C
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
9500pF @ 50V
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Input Capacitance :
9.5nF
Mount :
Surface Mount
Rds On Max :
4.2 mΩ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
4.2mOhm @ 115A, 10V
Package / Case :
Supplier Device Package :
D2PAK (TO-263AB)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
IRF100S201
Infineon Technologies IRF100S201
N-Channel Tape & Reel (TR) 4.2mOhm @ 115A, 10V ±20V 9500pF @ 50V 255nC @ 10V 100V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IRF100S201 Overview
A device's maximum input capacitance is 9500pF @ 50V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 192A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.The Drain-to-Source Resistance (DTS) of a MOSFET is 3.5mOhm when a specific gate-to-source voltage (VGS) is applied to bias it into the on state.To operate this transistor, you need to apply a 100V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IRF100S201 Features
a continuous drain current (ID) of 192A
single MOSFETs transistor is 3.5mOhm
a 100V drain to source voltage (Vdss)