IPW65R280E6FKSA1
Mfr.Part #
IPW65R280E6FKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 13.8A TO247-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 440µA
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Pbfree Code :
yes
Vgs (Max) :
±20V
Power Dissipation-Max :
104W Tc
Drain-source On Resistance-Max :
0.28Ohm
Lead Free :
Lead Free
Transistor Application :
SWITCHING
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
45nC @ 10V
Mount :
Through Hole
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
39A
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rise Time :
9ns
Max Dual Supply Voltage :
650V
Transistor Element Material :
SILICON
Power Dissipation :
104W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
CoolMOS™
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
950pF @ 100V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
290 mJ
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Package / Case :
TO-247-3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
280m Ω @ 4.4A, 10V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
FET Type :
N-Channel
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Pin Count :
3
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
3
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Elements :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Continuous Drain Current (ID) :
13.8A
Mounting Type :
Through Hole
Turn-Off Delay Time :
76 ns
Turn On Delay Time :
11 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
13.8A Tc
Terminal Position :
Single
Datasheets
IPW65R280E6FKSA1
Infineon Technologies IPW65R280E6FKSA1
N-Channel Tube 280m Ω @ 4.4A, 10V ±20V 950pF @ 100V 45nC @ 10V TO-247-3
IPW65R280E6FKSA1 Overview
When a voltage exceeds breakdown voltage of a MOSFET, breakdown phenomena occurs and current flows. It's called “Avalanche break down”, and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 290 mJ.The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 950pF @ 100V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 13.8A. Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 76 ns.IDM is the maximum rated peak drain current for a power MOSFET, and its maximal pulsed drain current is 39A.Turn-on delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its delay time is 11 ns.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 20V.Powered by 650V, it supports the maximal dual supply voltage.By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
IPW65R280E6FKSA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 290 mJ
a continuous drain current (ID) of 13.8A
the turn-off delay time is 76 ns
based on its rated peak drain current 39A.