IPW65R041CFDFKSA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPW65R041CFDFKSA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 68.5A TO247-3
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
TO-247-3
Power Dissipation-Max :
500W Tc
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
68.5A Tc
Published :
2008
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
41m Ω @ 33.1A, 10V
FET Type :
N-Channel
Avalanche Energy Rating (Eas) :
2185 mJ
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
26 Weeks
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
255A
Terminal Position :
Single
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Pin Count :
Drain-source On Resistance-Max :
0.041Ohm
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
300nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 3.3mA
Packaging :
Tube
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
No
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
DS Breakdown Voltage-Min :
650V
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Application :
SWITCHING
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
8400pF @ 100V
Transistor Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Through Hole
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
68.5A
Series :
CoolMOS™
Number of Elements :
1
Datasheets
IPW65R041CFDFKSA1
Infineon Technologies IPW65R041CFDFKSA1
N-Channel Tube 41m Ω @ 33.1A, 10V ±20V 8400pF @ 100V 300nC @ 10V 650V TO-247-3
IPW65R041CFDFKSA1 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 2185 mJ.A device's maximum input capacitance is 8400pF @ 100V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its drain current is 68.5A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.Its maximum pulsed drain current is 255A, which is also its maximum rating peak drainage current.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 650V.To operate this transistor, you need to apply a 650V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IPW65R041CFDFKSA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 2185 mJ
based on its rated peak drain current 255A.
a 650V drain to source voltage (Vdss)