IPW60R280C6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPW60R280C6
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-247-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 13.8A TO247-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Turn On Delay Time :
13 ns
Qualification Status :
Not Qualified
Series :
CoolMOS™
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
3
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
ECCN Code :
EAR99
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
40A
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 430μA
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Transistor Element Material :
SILICON
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation :
104W
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Number of Elements :
1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
13.8A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
280m Ω @ 6.5A, 10V
Power Dissipation-Max :
104W Tc
Rise Time :
11ns
Terminal Position :
Single
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
43nC @ 10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Drain-source On Resistance-Max :
0.28Ohm
Continuous Drain Current (ID) :
13.8A
Turn-Off Delay Time :
100 ns
Vgs (Max) :
±20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Packaging :
Tube
Fall Time (Typ) :
12 ns
Number of Terminations :
3
Transistor Application :
SWITCHING
FET Type :
N-Channel
Published :
Max Dual Supply Voltage :
600V
Pin Count :
Package / Case :
TO-247-3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
950pF @ 100V