IPP019N06NF2SAKMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPP019N06NF2SAKMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRENCH 40<-<100V PG-TO220-3
Stock
300
In Stock :
300
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package / Case :
TO-220-3
Mounting Style :
Through Hole
FET Feature :
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
PG-TO220-3-U05
Subcategory :
MOSFETs
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.9mOhm @ 100A, 10V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Brand :
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
33A (Ta), 185A (Tc)
FET Type :
N-Channel
Package :
Tube
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
MOSFET
Product Status :
Active
Infineon
Channel Mode :
Enhancement
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Product Type :
MOSFET
Vgs (Max) :
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7300 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
6V, 10V
Transistor Polarity :
N-Channel
Packaging :
Tube
Power Dissipation (Max) :
3.8W (Ta), 188W (Tc)
Number of Channels :
1 Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
162 nC @ 10 V
Series :
StrongIRFET?
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.3V @ 129μA
Infineon Technologies IPP019N06NF2SAKMA1
N-Channel Tube 1.9mOhm @ 100A, 10V ±20V 7300 pF @ 30 V 162 nC @ 10 V 60 V TO-220-3
IPP019N06NF2SAKMA1 Overview
CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 7300 pF @ 30 V.The transistor must receive a 60 V drain to source voltage (Vdss) in order to function.
IPP019N06NF2SAKMA1 Features
a 60 V drain to source voltage (Vdss)