IPB65R420CFD
Mfr.Part #
IPB65R420CFD
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Pbfree Code :
icon-pbfree no
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminals :
2
Number of Elements :
1
Drain-source On Resistance-Max :
0.42Ohm
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
8.7A
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Avalanche Energy Rating (Eas) :
227 mJ
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Transistor Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Position :
Single
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
27A
Pin Count :
4
RoHS Status :
RoHS Compliant
Transistor Application :
SWITCHING
DS Breakdown Voltage-Min :
650V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Datasheets
IPB65R420CFD
Infineon Technologies IPB65R420CFD
IPB65R420CFD Description
IPB65R420CFD is a 650V CoolMOS? CFD2 Power Transistor. CoolMOS? is a revolutionary technology for high voltage power MOSFETs, designed according to the super-junction (SJ) principle and pioneered by Infineon Technologies. The Operating and Storage Temperature Range is between -55 and 150℃. And the MOSFET IPB65R420CFD is in the TO-263-3 package with 83.3W power dissipation.