IPB60R099CPATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPB60R099CPATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 31A TO263-3
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e3
Transistor Application :
SWITCHING
Pin Count :
4
Avalanche Energy Rating (Eas) :
800 mJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
80nC @ 10V
Surface Mount :
yes
Terminal Form :
Gull wing
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
93A
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
2
Terminal Position :
Single
FET Type :
N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 1.2mA
Pbfree Code :
No
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Published :
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Element Material :
SILICON
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
31A
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
99m Ω @ 18A, 10V
Series :
CoolMOS™
Power Dissipation-Max :
255W Tc
Mounting Type :
Surface Mount
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2800pF @ 100V
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
31A Tc
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain-source On Resistance-Max :
0.099Ohm
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
DRAIN
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Elements :
1
Datasheets
IPB60R099CPATMA1
Infineon Technologies IPB60R099CPATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 99m Ω @ 18A, 10V ±20V 2800pF @ 100V 80nC @ 10V 600V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB60R099CPATMA1 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 800 mJ.CI refers to the capacitance between two input terminals on an op amp with either input grounded, and this device's maximum input capacitance is 2800pF @ 100V.There is no drain current on this device since the maximum continuous current it can conduct is 31A.There is a peak drain current of 93A, its maximum pulsed drain current.In order for DS breakdown voltage to remain above 600V, it should remain above the 600V level.The transistor must receive a 600V drain to source voltage (Vdss) in order to function.In addition to reducing power consumption, this device uses drive voltage (10V).
IPB60R099CPATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 800 mJ
based on its rated peak drain current 93A.
a 600V drain to source voltage (Vdss)