IPB65R380C6
Mfr.Part #
IPB65R380C6
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
N-CHANNEL POWER MOSFET
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
710 pF @ 100 V
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
FET Type :
N-Channel
FET Feature :
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
39 nC @ 10 V
Channel Type :
N
Continuous Drain Current Id :
10.6
Series :
CoolMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
380mOhm @ 3.2A, 10V
Vgs (Max) :
±20V