IPB60R330P6ATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPB60R330P6ATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 12A D2PAK
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Published :
JESD-609 Code :
e3
FET Type :
N-Channel
Series :
CoolMOS™ P6
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1010pF @ 100V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 370μA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
Number of Elements :
1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A Tc
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
330m Ω @ 4.5A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
22nC @ 10V
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Single
Drain-source On Resistance-Max :
0.33Ohm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Avalanche Energy Rating (Eas) :
247 mJ
Power Dissipation-Max :
93W Tc
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Connection :
DRAIN
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
33A
Transistor Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs (Max) :
±20V
Mounting Type :
Surface Mount
Max Dual Supply Voltage :
600V
Lead Free :
Contains Lead
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Halogen Free :
Halogen Free
Continuous Drain Current (ID) :
12A