IDCS7328ER471M
Mfr.Part #
IDCS7328ER471M
Description
FIXED IND 470UH 730MA 1.08OHM SM
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Max Operating Temperature :
125°C
Test Frequency :
100kHz
Min Operating Temperature :
-40°C
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
730mA
Inductance :
470μH
Width :
15.24mm
Current Rating :
730mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Tolerance :
±20%
Published :
Size / Dimension :
0.730Lx0.600W 18.54mmx15.24mm
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
18.542mm
Shielding :
Shielded
Depth :
15.24mm
DC Resistance (DCR) :
1.08Ohm Max
Current - Saturation :
1.1A
Height :
7.62mm
Datasheets
IDCS7328ER471M
IDCS7328ER471M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD