IDCS7328ER331M
Mfr.Part #
IDCS7328ER331M
Description
FIXED IND 330UH 860MA 780MOHM SM
Stock
1
In Stock :
1
Size / Dimension :
0.730Lx0.600W 18.54mmx15.24mm
Test Frequency :
100kHz
Number of Terminations :
2
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductance :
330μH
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Current Rating :
860mA
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
860mA
Shielding :
yes
Construction :
RECTANGULAR
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance (DCR) :
780mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Published :
2013
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, 13 INCH
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Material - Core :
Ferrite
Resistance :
780mOhm
Depth :
15.24mm
Number of Functions :
Lead Free :
Lead Free
Case/Size Code :
7360
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Height :
7.62mm
Current - Saturation :
1.1A
Datasheets
IDCS7328ER331M
IDCS7328ER331M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD