IDCS7328ER330M
Mfr.Part #
IDCS7328ER330M
Description
FIXED IND 33UH 2.8A 75 MOHM SMD
Size / Dimension :
0.730Lx0.600W 18.54mmx15.24mm
Published :
Depth :
15.24mm
Current Rating :
2.8A
Tolerance :
±20%
Current - Saturation :
5A
Height :
7.62mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Inductance :
33μH
Test Frequency :
100kHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
75mOhm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Type :
Wirewound
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Number of Functions :
1
Mount :
Surface Mount
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Shielding :
yes
IDCS-7328
Case/Size Code :
Pbfree Code :
yes
No
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Datasheets
IDCS7328ER330M
IDCS7328ER330M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD