IDCS7328ER101M
Mfr.Part #
IDCS7328ER101M
Description
FIXED IND 100UH 1.7A 207MOHM SMD
Test Frequency :
100kHz
Shielding :
yes
Package / Case :
Nonstandard
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
16 Weeks
HTS Code :
Published :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Type :
Wirewound
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Current - Saturation :
2.4A
Packing Method :
TR, 13 INCH
Depth :
15.24mm
Height Seated (Max) :
0.300 7.62mm
Size / Dimension :
0.730Lx0.600W 18.54mmx15.24mm
Case/Size Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Height :
7.62mm
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Ferrite
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Functions :
1
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Inductance :
100μH
DC Resistance (DCR) :
207mOhm Max
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
1.7A
Datasheets
IDCS7328ER101M
IDCS7328ER101M datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Vishay Dale stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD